• Advertisement

Лекарство от Германия с българска рецепта?

Кой каза "Наздраве"? :-)

Лекарство от Германия с българска рецепта?

Мнениеот vassita » 4 Март 2007, 15:19:49

Здравейте,

знае ли случайно някой от вас дали е възможно да се закупи от немска аптека - rezeptpflichtige Medizin - , но с рецепта от български лекар? Дали е възможно сега, след 01.01.07?

Благодаря предварително!
Carpe diem!
Аватар
vassita
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Me » 4 Март 2007, 16:16:51

Според зависи от аптекарката... :wink: На мене ми дадоха, въпреки че дори бях забравил рецептата в БГ :)
Аватар
Me
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 4 пъти

Мнениеот nona » 4 Март 2007, 19:53:20

Да бе на 30 февруари...
Аватар
nona
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 5 пъти

Мнениеот Mr.Bombastic » 4 Март 2007, 20:11:00

Не признават български рецепти обикновено.
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Снимки: 250
Статии: 31
Благодарил: 398 пъти
Благодарено: 297 пъти

Мнениеот margo_2 » 4 Март 2007, 22:10:39

Да,може да си вземете лекарства-аз лично закупих небезобидни медикаменти-още от БГ лекарят ми каза,че няма да имам проблем,и това се оказа така-невярвам да е била някаква специална рецепта-.
не!При това ,имайте предвид , че беше мин.год.-лятото
Аватар
margo_2
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 1 път

Re: Лекарство от Германия с българска рецепта?

Мнениеот Akiko » 16 Април 2010, 17:38:28

Знам че темата е стара но имам следният въпрос. Миналият месец реших да се имунизирам с ваксина за Хепатит А и В. Тя се слага на три пъти за да се приключи циъкла. Т.е. сложиха ми я миналият месец, днес (след един месец) и третият път е след 6 месеца. Тогава обаче аз вече ще съм в Германия за постоянно. Ваксината е сложна за транспортиране защото трябва да е постоянно охладена. Аз като заминавам ще е август, т.е. ще е горещо дори с хладилна чантичка и пътят ми се събира дълъг. Дали бих могла ваксината "Twinrix" да я закупя от там с българска рецепта за да не я нося и да се чудя къде да я складирам до Октомври или няма начин да я закупя с БГ рецепта? Дали някой би могъл да ми даде информация?
Akiko
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот satbradar » 21 Април 2010, 13:05:01

Стара или не темата е актуална.
Споделям опит- но извода е че си зависи от аптекаря.
Близо до моия лекар има аптека - чат -пат като се разболея минавам от там за лекарствата които дктора е предписал- естествено си и лафя на общи теми с жената там -може би това помага ...не знам- един колега доиде от Бг и искаше да закупим лекарство някакво си -отивам с него там ,тои показва кутииката на лекарствово и жената каза - без рецепта не може -тои -ама аз имам рецепта но то Бг -тя съответно я показва - а тогава няма проблем -записа си нещо и ни продаде лекарството.

Ръководен от тая случка преди 10 дена само че в друг аптека в друго населено място -аптекарката каза - не става с рецепта от Бг лекар.
Аватар
satbradar
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 16 пъти

Мнениеот Mr.Bombastic » 21 Април 2010, 14:29:30

Предполагам факта, че те е познавала е помогнало т.е. ясно й е било, че няма да използваш лекарството за някакви недобросъвестни цели.
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Снимки: 250
Статии: 31
Благодарил: 398 пъти
Благодарено: 297 пъти

Мнениеот PDG » 21 Април 2010, 15:57:36

На мен ми отказаха през есента да ми дадат ваксина срещу Хепатит Б без рецепта, тук в Германия. Понеже нямах избор, ми я изпрати майка от БГ в термос пълен с ледени кубчета. Беше студена като пристигна, но не беше замръзнала. Не знам доколко е полезна цялата тази работа обаче.
Аватар
PDG
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот velingrad » 21 Април 2010, 17:52:11

Дами и Господа,
не е голям проблем, вземането на медикамент без пецепта. Обаче: за целта, трябва да познавате много добре аптекарката и то от дълги години. Дори не е задължително, да имате БГ рецепта. Поне такъв е моят опит.
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот liverbird » 21 Април 2010, 18:30:31

Akiko написа:Знам че темата е стара но имам следният въпрос. Миналият месец реших да се имунизирам с ваксина за Хепатит А и В. Тя се слага на три пъти за да се приключи циъкла. Т.е. сложиха ми я миналият месец, днес (след един месец) и третият път е след 6 месеца. Тогава обаче аз вече ще съм в Германия за постоянно. Ваксината е сложна за транспортиране защото трябва да е постоянно охладена. Аз като заминавам ще е август, т.е. ще е горещо дори с хладилна чантичка и пътят ми се събира дълъг. Дали бих могла ваксината "Twinrix" да я закупя от там с българска рецепта за да не я нося и да се чудя къде да я складирам до Октомври или няма начин да я закупя с БГ рецепта? Дали някой би могъл да ми даде информация?

За кой град става въпрос?
Ако няма кой предварително да пита в местната аптека на място, можеш да пробваш да намериш телефоните на местните аптеки и да ги питаш преди да тръгнеш дали ще ти продадат лекарство с БГ рецепта. А защо не и да звъннеш в местния лекарски кабинет и да питаш дали биха ти издали немска рецепта за същото нещо ако им покажеш на място българската.
Адреси и телефони на лекари, аптеки, магазини и общо взето от пиле мляко:
www.gelbeseiten.de
Ако избереш този вариант не се отчайвай от откази - всичко опира до човешкия фактор и според мен все ще случиш на разбран аптекар/лекар.
Me? No, man! I don't wanna be a God..... That is way too much pressure!

Представи се в Заедно сега

Аз използвам нашето куче-търсач. А ти?
Аватар
liverbird
Професионалист
Професионалист

Благодарено: 2 пъти

Мнениеот Akiko » 8 Май 2010, 23:11:01

За Хановер става въпрос. Ами ще кажа на приятелят ми да попита, но не знам дали ако аптекарката сега каже да, няма да каже не като отида. Човешкият фактор не винаги е гарантиран за съжаление.

Ами да това с термоса аз мисля за подобен вариант, но със специални шишета за охлаждане. Но летя до Хамбург и от там съм с кола до Хановер, та все пак ще си е път. Освен да спирам по tankstelle-тата и да си купя някое кенче охладено и да сменя шишенцата ако са се стоплили. Знам ли..сложна работа. А там кой ще ми я слага пак един господ знае.... #-o
Akiko
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот elle » 9 Май 2010, 00:29:16

Не знам как е в Германия, но тук личните лекари са постоянно заредени с поне една-две бройки от най-често слаганите ваксини - tedivax, twinrix, както и задължителните за малките деца. Достатъчно е да вземеш бележка от бг лекаря си, в която пише на коu дати са ти сложени първите две дози (по принцип опаковката на twinrix има специален баркод със серийния номер на партидата, от която е твоята ваксина и тук лекарите ти го залепят на ваксинационният паспорт и служи за универсално рапзознаваемо доказателство, при наличието на което дори не ти е нужна бележка от лекаря ти) да си запишеш час при немски семеен лекар, като при записването на часа ще кажеш на асистентката му, че искаш да си сложиш twinrix (подсигуряваш ce, в случай, че я нямат в наличност, но ще я набавят до ден, обикновено). Така ще си решиш въпроса и с поставянето й, защото не вярвам да планираш приятелят ти да ти я сложи. Внимателно с термосите и купчетата лед, защото има случаи на замръзване в първите часове, което я прави непропоръчителна за поставяне.

Аз не виждам кое му е сложното.. Лично мога да кажа, че съм си купувала лекарства с бг рецепта във Франция, и в Белгия (не съм познавала аптекарката), на които моето име е било написано на латиница както и дозировката от медикамента. Понякога ми правят физиономии, при което съм дръпвала една тирада за това как в ръцете си държат рецепта, издадена от страна от ЕУ съюза (чиято основополагаща идея е свободното движение на хора, капитал и стоки), която лекарят ми си е направил труда да попълни на латиница и не виждам с какво право ще ми отказват така необходимият ми в този момент медикамент. Разбира се ако тоооолкова чак нямат нужда от парите ми, винаги мога да отида в аптеката на съседната улица, където се надявам да срещна разбиране! хуманност! и съпричастност!, към човек, намиращ се в чужда страна и нуждаещ се от лекарство за което предварително се е погрижил да получи рецепта от семейния си лекар в България. Както вече казах досега отказ не е имало и няма да позволя. Номерът е да си малко психолог. По начина, по който реагира първоначално аптекарят градиш стратегията в отговора. Ако е голяма аптека няма как да няма наемни работници, обикновени младички и лесно можеш да им свиеш сърмите с горните изречения, най-много да повика старши фармацевта и да почне да срича "тази госпожа тук..", но ти си непреклонна. Ако е малка, локална аптека, с една човек персонал, на около 50-55 тогава залагаш на хуманната страна, обясняваш как си отскоро как в бг са ти сложили двете първи дози, етц бла бла бла гледаш с жаловит поглед, като агне преди Гергъовден и пак ще мине. Това е добра тренировка за влизане под кожата на непознат, за отрицателно време. Ще ти е полезно и занапред в по-комплексни ситуации.
elle
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 24 пъти
Благодарено: 22 пъти

Мнениеот FrauV » 2 Февруари 2011, 15:18:14

Не са ми отказвани лекарства с Бг рецепта(не че сте се дам да ми откажат де...)
Купувала съм лекарства и на близки с Бг рецепта(защото не могат да намерят лекарствата в Бг) и не са ми отказвали!
Може да е било просто късмет.....
FrauV
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 89 пъти
Благодарено: 55 пъти

Мнениеот daisymm » 20 Февруари 2014, 17:55:41

FrauV написа:Не са ми отказвани лекарства с Бг рецепта(не че сте се дам да ми откажат де...)
Купувала съм лекарства и на близки с Бг рецепта(защото не могат да намерят лекарствата в Бг) и не са ми отказвали!
Може да е било просто късмет.....

Не е късмет, а правило. Малко информация може да се намери в статията Rezept aus dem EU-Ausland.

Миналата седмица за пореден път взех лекарство за един познат от България с българска рецепта. Не съм имал до този момент проблеми. Единственото, което не мога да потвърдя на 100% е дали част от атрибутите може да бъдат изписани на кирилица (например имената на пациента). Аз лично винаги моля хората, които ми изпращат рецепти за Германия, да поискат от лекаря в България да изпише всичко на латиница.

Имал съм малки проблеми единствено в случаите, когато част от атрибутите в рецептата не са попълнени - например липсва името на пациента. Това в общия случай ужасява немския фармацевт (напълно го разбирам), но така или иначе след кратък разговор съм получавал лекарството. Не ми се е налагало аз да дописвам липсващите данни и да ходя в друга аптека.

И още нещо - българските рецепти се третират като Privatrezept и се заплаща пълната цена на лекарството.

Поздрави ...
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 580 пъти

Следваща

Назад към Здраве