• Advertisement

ПЕНСИЯ*

Форумът, който касае всеки!

Re: ПЕНСИЯ

Мнениеот Mony60 » 22 Април 2009, 18:51:39

@vatev,
формулата на изчисление сигурно не се е изменила, но за да получава баща ти полагащата му се пенсия трябва непременно да пададе молба. Най- добре е още на сегашния етап да се информирате директно в Deutsche Rentenversicherung. Те ще ви опътят и дадат нужните формуляри. При всички положения ще се направи т. нар. Kontoklärung. От там ще научите от кога и колко пенсия му се полага. Желая ви успех! :thumbleft:
Will das Glück nach seinem Sinn dir was Gutes schenken,
sage dank und nimm es hin ohne viel Bedenken.
Jede Gabe sei begrüßt, doch vor allen Dingen
Das, worum du dich bemühst möge dir gelingen.
(Wilhelm Busch)
Аватар
Mony60
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 43 пъти
Благодарено: 49 пъти

Колко години работа в Германия са нужна за минимална пенсия?

Мнениеот gost2 » 13 Май 2009, 06:25:47

Здравейте.Искам да работя в Германия.Чувал съм че aко работя мин. 5 години по 6 месеца на година,имам право на минимална пенсия.Знаете ли нещо по въпроса?
gost2
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот estira » 13 Май 2009, 11:41:07

5 цели години! За повече информация - http://www.deutsche-rentenversicherung.de/
Как ме мъчи всеки ден тоз въпрос трагичен - хем да бъда откровен, хем да бъда симпатичен.
Аватар
estira
Модератор
Модератор

Снимки: 275
Статии: 10
Благодарил: 387 пъти
Благодарено: 186 пъти

Мнениеот gost2 » 13 Май 2009, 12:59:12

Мерси.Междувременно говорих с един Infordienst и разбрах че няма "минимална пенсия" в Германия,а че се причислявали средно към 25 евро/работна година за пенсия,ако заплатата била около средната (30 хил. евро на година).Но не знам доколко точно ми обясниха и доколко е компетентна служителката която го направи...
gost2
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот insomnia » 8 Юни 2009, 02:58:55

не се бях замисляла за пенсиа, но да попитам дават ли в ДЕ като се пенсионира човек някаква сума наведнъж, както в Австрия?
и относно тези 25 Евро в горният пос, това означава ли че примерно след 40 години стац може да получава около 1000-1200Евро пенсия?
insomnia
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Sesiliq » 23 Юни 2009, 20:43:01

Здравейте!
Ето какво инфо намерих,отнася се за работилите или работе6тите в Германия или България?
Експерти от Германското пенсионно осигуряване и от Националния Осигурителен Институт са на Ваше разположение за консултация.Ето линка:
http://www.deutsch-bulgarische-vereinigung.de/bayern/aktuelle_hinweise.html
Аватар
Sesiliq
Тукашен
Тукашен

Мнениеот popwill » 24 Юни 2009, 09:24:56

Аватар
popwill
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 3 пъти
Благодарено: 85 пъти

witwenpension

Мнениеот flyagaric » 3 Май 2010, 21:32:23

Здравейте скъпи Приятели,

До сега винаги този форум ми е бил много полезен и винаги съм намирала неободимата ми информация без дори нуждата да се регистрирам и да задавам допълнителни въпроси. Ето обаче че дойде момент когато не намирам отговор на въпросите си и реших да се допитам до вас.
Случаят е следният: Съпругът на майка ми - пенсионер (германец, майка ми е български гражданин) след 11 години брак се спомина преди няколко седмици, Бога да го прости. Сега майка ми очаква да и бъде отпусната вдовическа пенсия която и се полага по закон. В рамките на следващите 6 месеца трябва да излезе решение колко точно ще бъде размера на тази пенсия. Дори при максималния размер на пенсията което може да бъде отпуснат парите няма да са повече от 500 евро. Къщава в която тя и съпругът й живееха е завещана на един от синовете му, който вече успя да изгони майка ми. След неколкокократни разговори с нея успях да я склоня да се прибере в България и да живее там. Въпросът обаче е, че нейни приятелки вдовици чужденки и казаха, че не може да живее в чужбина и да получава пенсията или тя ще бъде приравнена по българските стандарти. Нещо което аз категорично не мога да повярвам. Първо защото ако се пренесе да живее в Швейцария едва ли някой ще прирвани пенсията по швейцарски стандарти, второ защото по света е пълно с немски вдовици който си пътуват свободно с месеци и не съм чувала никоя от тях да са и спрели пенсията. Приятелките на майка ми с такива пенсии също така получават и пари от социала. предполагам че при тези условия не могат да напускат страната дългосрочно. Майка ми няма да предявиава никави искания към Социала, просто жената иска да се прибере в България. Имате ли някаква идея до колко това е възможно и наистина ли за да получаваш немска вдовическа пенсия трябва да живееш постоянно в страната. Знам, че въпросът е за адвокат, но майка ми излезе на минус този месец с погребения и пренасяне и е безработна.. един адвокат в момента ще и дойде твърде много.
Ще се радвам, ако някой може да помогне, а и също така предполагам, че темата ще бъде полезна и за други потребители на форума.
На кратко отново въпросът е:
Може ли вдовица български гражданин с вдовическа пенсия отпусната от Германия да живее извън територията на Германия (официално, без да се абмелдва на немски адрес и т.н.) и при какви условия?!

благодаря предварително!
к.
flyagaric
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот velingrad » 3 Май 2010, 22:04:30

Нямате нужда от адвокат- по скоро от правилно и акуратно попълнени документи.
1."В рамките на 6 месеца..." е дижурна реплика. В повечето случаи, не повече от 2-3 месеца.
2. Не е задължително да живее в Германия, за да получава Witwenrente, която между другото е около 55% от основната.
3. Инфо:
Werden alle Renten ins Ausland gezahlt?

Grundsätzlich werden die Renten aus der Deutschen Rentenversicherung auch ins Ausland gezahlt. Im Einzelfall kann das jedoch eingeschränkt sein. Das kann sich auf den Rentenanspruch oder die Rentenhöhe auswirken. Eine Beratung bei der Deutschen Rentenversicherung schafft Klarheit.

Тук
но трябва да се свърже с Deutschen Rentenversicherung и без "абмелдване", смятам, че няма да стане.
Каквото можем отговаряме.

(b.r)
Seit dem 05.05.2005 können ausländische Hinterbliebene von Deutschen die Hinterbliebenenrente zu 100% erhalten, auch, wenn Sie in das Ausland umziehen

Infolge der Änderung des Art. 3 Abs. 1 Verordnung Nr. 1408/71 EWG erhalten seit dem 05.05.2008 auch Hinterbliebene, die Staatsangehörige eines Drittstaates - d.h. Staaten außerhalb der EU/EWR und der Schweiz- sind und sich gewöhnlich in einem Drittstaat aufhalten, die Rente in voller Höhe in den Drittstaat, sofern der Verstorbene EU/EWR-Staatsangehöriger oder Schweizer Bürger war.

В общи линии, не само на територията на ЕС, но дори и в така наречените „трети“ страни, пенсиите се изплащат 100%.
Горещо препоръчвам следният експертен Форум, що се отнася до въпроси свързани с Rente. Достатъчно подобни случаи са описани :
Witwenrente ins Ausland

п.п. молбата ми е, когато и каквото развитие да има- сподели го с нас.
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Администратор
Администратор

Снимки: 392
Публикации в блог: 27
Благодарил: 616 пъти
Благодарено: 805 пъти

Мнениеот Nic » 4 Май 2010, 16:04:11

Естетвено няма логика да се преравняват пенсиите по някакъв друг стандарт, защото пенсия по цял свят значи трудов стаж и вноски. Примера с Швейцария добре, ама я си представи някой от България да дойде в Германия и да си я приравни с тия в Баден-Вюртенберг, а? Тогава кво правиме, или по-скоро немците кво правят... Дори най-нормалните немски пенсии се изплащат по цял свят от немските посолства, та дори и в Тайланд където немски столетници уж заради слънцето били там...

Така че някоя служителка може да й се видат много като ги сметне в форинти (мислейки, че това са парите в БГ) и да понаправи някой друг проблем, но като цяло работата е ясна и няма да има проблеми. ;-)
Nic
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот milkony » 29 Май 2010, 20:47:04

здравейте!
бихте ли ми помогнали? ще имам ли право на пенсия в германия?
живея в германия от 2 години, съпругът ми е германец, пенсионер.
аз съм на 54 и вече две години съм регистрирана като безработна в ARGE
в българия имам 30 години трудов стаж.
започнах да се притеснявам, че положението с намиране на работа е много тежко и нямам време да натрупам трудов стаж.
въпросът ми е, дали ще получа германска пенсия и годините като регистрирана безработна носят ли ми някава пенсия в германия.
благодарна съм на всеки, който ме посъветва.
milkony
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот velingrad » 29 Май 2010, 21:20:42

Да, годините като безработен се смятат в бъдещата пенсия. Проблемът при вас е, че до момента не сте получавали никаква заплата в DE, тоест не сте плащали никакви вноски. Остават ви 9 години до пенсия (при нужни 10), което е доста малко. Няма какво да се лъжем, ситуацията е не много розова.
Конкретна информация
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
Аватар
velingrad
Администратор
Администратор

Мнениеот veilet » 3 Юни 2010, 16:21:15

Здравейте, ето на какво се натъкнах като рових по признаване на трудовия стаж! Надявам се да бъде полезно на всички заинтересовани!!! Поздрав!!!

За да се гарантира и стимулира свободното движение на гражданите на държавите–членки, така както е предвидено с първичните източници на правото на ЕС, са създадени регламенти за координация на системите за социална сигурност на държавите–членки на Европейския съюз /ЕС/.

Когато започнете работа в друга държава членка, ще имате право на равно третиране (основен принцип на координационната схема) независимо от вашата националност. Европейската координация на системите за социална сигурност ви гарантира правото да се ползвате еднакво от всички социално-осигурителни права в страната (отпуск по болест и майчинство, обезщетения за безработица и семейни помощи, помощи при трудови злополуки и професионални заболявания, пенсии при инвалидност и за прослужени години).
Ако започнете работа по трудов договор или като самонаето лице и плащате всички изисквани по местното законодателство вноски в социалноосигурителната система, освен че ще ползвате всички социалноосигурителни услуги в тази държавата-членка, този осигурителен стаж ще се добави към общия Ви осигурителен стаж, т.е. към стажа Ви в България. Това означава, че при пенсиониране, независимо дали ще се върнете в България или ще останете в другата страна членка, ще се зачете целия Ви осигурителен стаж и ще получавате пенсия, която ще включва полагащата Ви се пенсия от държавите, в които сте работил. Освен при пенсиониране осигурителният стаж, придобит в друга държава членка може да е от значение например при определяне на право за получаване на обезщетение за безработица. Ако пък понастоящем сте безработни и искате да търсите работа в друга страна от ЕИП, можете да “прехвърляте” обезщетения за безработица за срок от 3 месеца, като компетентните власти могат да удължат периода до 6 месеца. По отношение на прехвърлянето на обезщетения има строги правила и ако не намерите работа, трябва да се върнете в страната, от която получавате обезщетение и да възстановите там регистрацията си като безработно лице. Препоръчваме, преди да предприемете стъпки за прехвърляне на обезщетение с цел търсене на работа в друга европейска страна, да се свържете с EURES съветник или прочетете информацията в "Условия на живот и труд" на EURES портала.
Друг принцип на схемата за координация е, че сте обект на законодателството само на една страна. По принцип ще бъдете осигурявани в страната, в която работите.
Координирането на системите за социална сигурност не предлага „единна европейска схема“. Всяка страна е свободна да определя конкретните елементи на своята социалноосигурителна система, вкл. какви обезщетения могат да се предоставят, на кого, в какъв размер и при какви условия.
Тези правила важат по-специално за граждани на ЕС в качеството им на наети и самонаети лица, държавни служители, учащи или пенсионери, които се придвижват в Съюза, както и за членовете на техните семейства.
За обмен на информация при координирането на социалното осигуряване, между институциите на ДЧ се използва система от стандартизирани формуляри. Те се изготвят в различна форма, но имат еднакво съдържание и са на официалния език на всяка ДЧ. Такива са формулярите за определяне на приложимо законодателство и обезщетения за болест и майчинство, за пенсии, за обезщетения при безработица, за семейни обезщетения, за установяване на самоличност и др.

От 01.05.2010 г. се прилагат нови регламенти : Регламент 883/2004 и Регламент 987/2009. До съответните изменения в Споразумението за Европейското икономическо пространство и Споразумението с Конфедерация Швейцария относно свободното движение държавите–членкипродължават да прилагат Регламент 1408/71 и Регламент 574/72 с Норвегия, Лихтенщайн, Исландия и Швейцария.
С Регламент 883/2004 и Регламент 987/2009 се въвежда модернизиране и опростяване на правилата за координация на системите за социална сигурност, утвърждаване на принципа за само едно приложимо законодателство, временно прилагане на осигурително законодателство, засилване ролята на административното сътрудничество и поетапно преминаване към електронен обмен на данни между институциите с оглед гарантиране правата на гражданите на ЕС за които се прилагат регламентите.

извадката е от: http://www.az.government.bg/eures/page.asp?id=45

Потребители благодарили на автора veilet за мнението:
daisymm
Рейтинг: 5%

Аватар
veilet
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 38 пъти
Благодарено: 39 пъти

Мнениеот velingrad » 3 Юни 2010, 18:28:29

Колкото повече (информация), толкова повече. Да благодарим на veilet !

Това означава в крайна сметка, както се вижда от пуснатата до момента информация, че в общи линии:
- се броят само общо годините стаж, за достигане на минималната пенсионна граница,
- независимо от общо години (от различни държави) стаж, обща пенсия не се изплаща.

Има и известни изключения, но там още не съм наясно:
Europarecht

Обща информация:
Anspruchsprüfung / Rentenberechnung

В очакване, потребителите milkony, flyagaric и други, да споделят какво е развитието в техните случаи.
Аватар
velingrad
Администратор
Администратор

Мнениеот milkony » 3 Юни 2010, 21:22:06