• Advertisement

Работа във Франция

Форумът, който касае всеки!

Работа във Франция

Мнениеот sherlockee » 18 Юли 2008, 01:13:27

Здравейте!
От откомври 2007 год живея в Париж. От тогава си търся и работа, но абсолютно безуспешно. Подала съм автобиографии къде ли не, за какви ли не длъжности (секретарка, детегледачка, продавачка, и тн), но никой не иска да ме вземе. След проучване на ситуацията, се оказва че трябва да имам разрешително за работа и carte de séjour, за да мога да работя. Обаче за да ми ги издадат, трябва да си намеря работа. Пустият му порочен кръг... :shock: На всичкото отгоре, работодателят ще трябва да заплати някаква такса, която възлиза на около 1000 €, за това че наема чуждестранен работник. Естествено, при такива условия никой не иска да те наеме. А, забравих да добавя и списъка с 150 професии, разрешени за българи, което ще рече, че за всяка професия извън списъка, ние нямаме изобщо право да работим.
Наскоро сключих ПАКС с приятеля ми, който е французин. Казаха ми, че с ПАКС-а мога да получа carte de séjour (vie privée et familiale), но и това не стана, защото като гражданин от ЕС, аз нямам нужда от такава... Единственият вариант е брака, но за сега още не съм готова за тази стъпка, пък и представите ми за брак са доста по-роматични от тези административни принуди... :roll:

Както и да е. Та въпросът ми е към хората, дошли да живеят във Франция, които не са студенти и които са си намерили работа (след влизането на БГ в ЕС): КАК УСПЯХТЕ???
"Life is what happens while you're making other plans" (J.Lennon)
Аватар
sherlockee
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Bilyana77 » 1 Септември 2008, 17:24:55

Ето!!! вече повече от месец откакто си писала и няма отговор на въпроса ти. Междувпрочем и аз търся отговор от ноември 2006 та.
Прословутата българска солидарност!!!!
Пробва ли чрез ENPE? И не мога да проумея защо с документа ти от пакса проблема стои отворен?! Моят приятел също е французин и мислим да сключваме пакс.....

Пожелавам ти да намериш нещо в скоро време!
Аватар
Bilyana77
Нов потребител
Нов потребител

Re: Работа във Франция

Мнениеот didofr » 29 Декември 2008, 01:40:51

ако професията която ще упражняваш влиза в прословутият списък то тогава работодателят не е длъжен да плаща сумата от 1000 евро.виж статията ми в началото на форума

пре-вел: vel...
didofr
Нов потребител
Нов потребител

За правата на тези, които искат да работят във Франциа

Мнениеот didofr » 29 Декември 2008, 02:06:22

Живея от вече близо 10 гд. тук и не твардя че знам всичко как се прави за това вместо да пиша мисла да показвам този пат.Вижте това;

http://www.europa.eu.int/eures/main.jsp ... s=1&step=2

Не забравяте че когато си тарсите работа ште е добре да го показвате на работодателят си.Това ште премахне известни пречки при наемането ви.Не забравяите да споменете че задалжението му да заплати сумата от 1000 евро(тя варира според заплатата която се декларира)отпада ако това което ште варшите влиза в списака с изброените професии.Ето ви саштата страница на Френски.Принтираите я и не се плашете от количеството листове.Списакат с професиите оголемява броят им но на вас и парвите две три страници ште ви сваршят работа;

http://www.europa.eu.int/eures/main.jsp ... anged=true

Не се отчаиваите от предните ми писания.Те са за тези които мислат да идват.Тези които вече са тук имат предимството че говорят езика и вече имат някакви контакти и ште им баде по лесно.Успех.
didofr
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот antoniaS » 19 Януари 2009, 01:04:07

Здравейте
вчера се завърнах от париж
от две години имам връзка с французин и искам да попитам как мога да получа документи за работа и престой наясно сам с форумите защото и аз минах през същото
от 2 години все пътувам - франция-българия
ако сключим брак какви са условията преди и след за да получа проклетото право на работа
ако знаете нещо по въпроса- благодаря
трябва ли да съм постоянно във франция поне от една година преди да сключим брак
и след това мога ли да се прибера в българия за няколко дни или за да имам права като съпруга на френски гражданин трябва да не излизам от франция
благодаря
antoniaS
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот didofr » 1 Февруари 2009, 13:17:09

Не е нужно да се жениш за него за да получиш такова право.Имаш го като гражданин на страна членка на евро съюза.Трудното е да си намериш работа.След като го направиш погледни линковете които съм посочил по горе и прочети по внимателно съдаржанието на страницата.Общо взето ти нужен договор(CDI) за работа с който трябва да отидеш до префектурата да си поискаш разрешителното за работа и ресепесе.След няколко месеца ще получиш и покана да си получиш картата де сежур която наи вероятно ако си на CDI ще е за 10 години.След това вече няма да имаш нужда от разрешително и темподобни.Тази карта ти дава права като на французин.Успех
didofr
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот brus69 » 28 Февруари 2010, 14:34:53

От малък изучавах френски с голямо желание но в България няма къде да го използвам.Имам желание да замина за Франция и да работя там за да си усъвършенствам и езика.По принцип съм шивач тапицер и мебелст но не ме притеснява да работя и друга работа.Ако някой може ад ме упъти как мога да замина за Франция и да си намеря работа там дали е възможно това за българи по възможност без посреднически фирми ще му бъда благодарен.
brus69
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот stela644 » 1 Март 2010, 12:12:16

Здравейте приятели,аз също работих до преди месец във Франция.Сега съм без работа.Търся непрекъснато,но понеже нямам документи навсякъде без резултат.На 45 години съм,работила съм много неща.Имам опит в ресторантската дейност,гледане на деца,почистване.Владея руски език перфектно,начинаещ френски.Ако някои може да ми даде идея или да ми окаже помощ,ще бъда много благодарна.Живея в района на град Шамбери.
stela644
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот didofr » 27 Април 2010, 13:14:06

Здравейте отново.Този път пиша за да публикувам новите линкове на които са посочени правата на българите искащи да работят във Франция тъй като старите видях че вече са невалидни.
На български;
http://ec.europa.eu/eures/main.jsp?acro ... anged=true
На Френски;
http://ec.europa.eu/eures/main.jsp?acro ... s=1&step=2
Късмет в търсенето на работа.
didofr
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот koko80 » 2 Юни 2010, 10:59:49

здравейте аз съм арматурист търся си работа можели някой дами помогне знам начално франски тел-00359889671918
koko80
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот kera » 15 Септември 2010, 09:18:18

ако някой знае моля да ми каже как и много ли е скъпо да регистрирам фирма. въпроса ми е как стана самоосигуряваш се. правя бижута мога свиря бг.народна музика мога и да работя тежка работа но френския ми не е добър.как едновременно да спазя законите и да мина покрай тях.къде се регистрира право да свиря на улицата.много съм невежа извинявайте
Аватар
kera
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот mirali » 11 Октомври 2010, 21:02:48

Здравейте,

От написаното по-горе става ясно, че за отворените професии, евентуалният работодател не трябва да заплаща сумата от около 800 евро за оторизация на работника от Б-я. Но в дадените линкове нещата не стоят точно така - дори и за тях се подава молба от работодателя и от него се изисква заплащане на такса, или аз греша и вече се обърках наистина :).
Задавам въпроса така, за да знам дали все пак имам право да работя в тези области, без евентуалният ми работодател да трянва да ми изкарва разрешително от префектирата на града и да заплаща за това. От известно време съм във Франция и наистина вече тотално се обърках всъщност имам ли право да работя или не. Благодаря ви предварително за отговорите. Лека вечер на всички
mirali
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот smith » 3 Януари 2012, 12:14:31

http://www.gisti.org/IMG/pdf/norimid0800327a.pdf
това е списъка с 150 професия за който има недостиг на ръботна ръка за Франция.Случайно попаднах на него мисля,че е актуален и моля модераторите да му хвърлят един поглед.Доколкото съм на ясно списъка не е публикуван във форума
smith
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 3 пъти

Мнениеот iliq56 » 14 Май 2012, 14:32:20

ексооо здравейте ,как е времето във франция тук вали и е мрачно...тъй като сам най-новия тук ви желая успех...а това че си споделяте така сърдечно е похвално--така мисля трябва да изглеждат българите в чужбина....ще ви чета с интерес понеже и аз на стари години сам решил да.....
Последна промяна iniuta на 14 Май 2012, 15:00:54, променена общо 1 път
Причина: кирилица
iliq56
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Поли » 21 Юни 2012, 20:49:23

Здравейте на всички.Имам нужда от малко информация.Живеем с приятелката ми на семейни начала от1 юни тя работи във Франция.Имаме момиче на 6 години и след 2 месеца ние с него също ще заминем за Франция аз обаче нямам родителски права на детето единствено имам пълномощно да пътува с мен в чужбина а също така ще се наложи ние с детето да живеем сами на квартира известно време.Въпроса ми е да ли ще имам някакви пречки от страна на френските власти след като де фак то нямам законни права над детето

Поли
Нов потребител
Нов потребител

Следваща

• Advertisement

Назад към Работа, данъци и осигуровки